“Zirvedeyken bırakacağım”

“Zirvedeyken bırakacağım”

Genç ve başarılı iş adamı Hakan Özsoy, 40 yaşında kendisini emekliye ayırmayı planlıyor, “Zirvedeyken bırakmasını bilmek lazım” diyor

Mersin’de doğan, aslen Niğdeli olan Hakan Özsoy, Kocaeli’ye üniversite okumak için gelenlerden.

Kocaeli Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü’nden mezun olduktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitiren Hakan Özsoy, Boğaziçi Üniversitesi’nde Pre-MBA eğitimi almış, liderlik ve yöneticilik sertifika programını tamamlamış.

Kocaeli Üniversitesi’nde okurken Dış Ticaret Kulübü’nü kuran Hakan Özsoy, okuldan arta kalan zamanlarında ise çalışmış. Girişimcilik ruhu sayesinde çok da iyi paralar kazanmış.

Mezun olduktan sonra her yeni mezunun hayallerini süsleyen bir işe sahip olan, tesadüfler eseri kendisini Unilever’de bulan Hakan Özsoy, o günleri bakın nasıl anlatıyor:

TİCARET YAPMAK İÇİN…

“Mersin’e ailemin yanına gidiyordum. Uçakta yanına oturduğum kişiye ‘günaydın’ dememle başladı her şey. Meğer o kişi Unilever bölge müdürüymüş.

Yolculuk boyunca sohbet ettik. Bana ‘Okul bitince CV’ni gönder’ dedi. Ve ekledi: ‘Kapıdan girene kadar referans olurum, ondan sonrası sana ait.’

İş görüşmesine gittiğim gün işe alındım, satış pazarlama bölümünde çalışmaya başladım. Marmara Bölgesi’nden sorumluyduk, bu esnada Kocaeli’yi de daha yakından tanıma imkanı buldum.

Bir yıl bu bölümde çalıştım, ertesi yıl müşteri geliştirme uzmanı oldum ancak ikinci senenin sonunda işi bıraktım.”

“Sadece ticaret yapmak amacıyla işi bıraktım” diyen Hakan Özsoy, şöyle devam ediyor:

“Ticaret hayatına madeni yağ işi yaparak atıldım, birinci senenin sonunda memleketim Niğde’de benzinlik açtım. Babam için açtım burayı.

Babam aslında büyük petrolcüydü ancak 2001 krizinde iflas etmişti, 4 tane benzinliğini kaybetmişti. Benim de ahdım vardı. Zarar etsem de bu benzinliği açacaktım. Zarar da ettim zaten.

Anadolu insanı veresiyeyi sever. Ben ise riske girmek istemedim, veresiyeden uzak durdum. Hal böyle olunca daha fazla dayanamadım, birinci senenin sonunda benzinliği kapattım.”

10 NUMARADAN KAÇTIM

10 numara yağlar çıkınca madeni yağ sektöründen çekilip demir-çelik sektörüne hızlı bir geçiş yapan Hakan Özsoy, bu işe giriş hikayesini de şöyle anlatıyor:

“Girişkenliğim ve ikili ilişkilerim sayesinde yeni bir sektöre adım attım. Çok sevdiğim bir ağabeyim vardı. Onlar gönderdi, ben sattım. Güzel cirolar elde ettim. Ancak en büyük kazancım, dürüstlüğümdür.”

2013 yılında kurduğu Özpet Demir Çelik şirketini 2015 yılının başında Haksoy A.Ş.’ye dönüştüren Hakan Özsoy, 2015 yılında çelik konstrüksiyon müteahhitliğine soyundu.

Konya’da, Ağrı’da, Kars’ta işler aldı, yanında 150-200 kişi çalıştırmaya başladı.

Ancak taşeronluğunu yaptığı firma iflas edince, bu işten zarar etti.

Hakan Özsoy, Haksoy A.Ş. bünyesinde şimdilerde toptan çelik işleri ve çelik konstrüksiyon müteahhitliği yapıyor. Aynı zamanda toptan akaryakıt alım-satımıyla da uğraşıyor.

HEDEF; HOLDİNG OLMAK

“İzmit’e geldiğimde hiç kimseyi tanımıyordum, şimdi bakanın telefonunda bile ismim var” diyen Hakan Özsoy’un yakın vadedeki hedefi inşaat sektörüne girmek. 2017’de yap-sat işleri yapmaya başlayacağını açıklayan Özsoy, 2023’te ise holdinge dönüşmeyi planlıyor.

40 yaşına geldiğinde de kendisini emekliye ayırmayı düşünüyor.

“Zirvede bırakmak lazım” diyen Özsoy, bu süre içinde sistemi oturtacağını, şirketini profesyonel yöneticilere teslim edip hayatını yaşayacağını ifade ediyor.

Genç iş adamının emeklilik hayali ise şöyle:

“Ben seyahat düşkünü bir adamım. Hem gezeceğim, hem de insanlara yardım edeceğim.”

İzmit Rotarackt Kulübü Başkanlığı yapan, KOSİAD’ın da en genç üyesi olan Hakan Özsoy,

“Ticareti hobi olarak yapıyorum ancak para kazanınca mutlu oluyorum” diye konuşuyor.

Kocaeli’de tek başına yaşayan Hakan Özsoy, hafta sonlarını yazın İzmir’de kışın ise İstanbul’da geçiriyor.

ÖĞRENCİLERE BURS VERİYOR

Amatör olarak gitar çalan, haftada bir gün spor yapan, kitap okumayı çok seven Hakan Özsoy’un hobileri arasında tiyatro ve sinema da var.

TV izlemekten kaçınan, tenise ilgi duyan genç iş adamını en çok mutlu eden olaylardan biri de öğrencilere verdiği burslar.

Kendisi burslu okuduğu için öğrencilere burs veren ve ihtiyacı olan insanlara yardım eden Hakan Özsoy “Benim için her şeyden önce insanlık gelir. İnsanlara iyilik yapmayı seviyorum. Paylaşmayı seviyorum. Doğruluk ve dürüstlük olmazsa olmazlarım. Benim hakkımda hiç kimse kötü bir şöyle söyleyemez” diyecek kadar da kendisine güveniyor.

“Ekmeğini yedik, suyunu içtik, bizi biz yapan Kocaeli’dir. Bunu inkar edemeyiz” diyerek kente olan bağlılığını dile getiren Hakan Özsoy, ‘İş hayatında örnek aldığınız kimse var mı?’ sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:

İKİ KİŞİYİ ÖRNEK ALIYOR

“Birincisi manevi dayım Mehmet Emin Gür’dür. Ankara Gençlerbirliği Kulübü Başkan Yardımcısı olan Justiniano oteller zincirinin ortaklarından Mehmet Emin Gür’den çok şey öğrendim.

Örnek aldığım ikinci kişi ise Gemsan’ın sahibi Seçkin Nuzumlalı’dır. Hayatımda gördüğüm en teknik, en düzenli, en disiplinli adamlardan biridir.”

Hakan Özsoy, bu iki iş adamını örnek alırken “Bir de kendimi özel hissediyorum” diyebilecek kadar kendisine güveni olan bir iş adamı profili çiziyor.

Bu gönderiyi paylaş